MacDermid Alpha on julkaissut uuden OM-100 SnCX07 juotospastan vastaamaan kustannustehokkaiden ja luotettavien ratkaisujen tarpeeseen.
ALPHA OM-100 SnCX07 on lyijytön, hopeaton No-Clean -juotospasta, joka on kehitetty tarjoamaan SAC-juotteiden luotettavuus huomattavasti pienemmillä kokonaiskustannuksilla. Tuote on suunniteltu erityisesti kustannusherkkiin elektroniikkasovelluksiin, joissa vaaditaan pitkää käyttöikää ja erinomaista mekaanista kestävyyttä.
OM-100 SnCX07 optimoitu koostumus mahdollistaa jopa 50 % paremman mekaanisen kestävyyden verrattuna perinteisiin SAC-pohjaisiin juotteisiin, mikä pidentää valmiiden tuotteiden elinikää tärinä- ja iskurasitus olosuhteissa. Tämä tekee siitä ihanteellisen valinnan tuotteisiin, jotka altistuvat fyysiselle kuormitukselle.
Taloudellisesta näkökulmasta OM-100 SnCX07 tarjoaa merkittävän kokonaiskustannuksen (TCO) optimoinnin. Hopeattoman koostumuksen ansiosta saavutetaan jopa 30 % kustannussäästö, mikä pienentää materiaalikustannuksia ja parantaa tuotannon kannattavuutta ilman kompromisseja luotettavuudessa.
Prosessipuolella tuote on suunniteltu tarjoamaan vakaa ja ennustettava suorituskyky. OM-100 SnCX07:llä on jopa 16 tunnin stensiilikäyttöaika, erinomaiset printtaus- ja juottuvuusominaisuudet. Juotospasta vettyy jopa 190 µm kokoon, mikä tukee tarvittaessa pienten komponenttien käyttöä ja varmistaa tasalaatuisen juotoksen.
Lisäksi tuote on halogeeniton ja RoHS-yhteensopiva, joten se täyttää tiukimmat ympäristö- ja turvallisuusvaatimukset.
ALPHA OM-100 SnCX07 tarjoaa täydellisen tasapainon kustannustehokkuuden, suorituskyvyn ja prosessivarmuuden välillä – ratkaisu, joka tukee modernin elektroniikkatuotannon luotettavuutta ja kilpailukykyä.
Lisätietoa OM-100 SnCX07 juotospastasta saat datalehdestä, esitteestä tai ottamalla yhteyttä myyntiimme.